top of page
kancelaria adwokacka adwokat paula glińska-banucha postepowanie spadkowe image by drazen-z
Postępowanie spadkowe

Kancelaria działa w zakresie prawa spadkowego i pomoże Tobie i Twojej rodzinie w postępowaniu spadkowym:

  • stwierdzenie nabycia spadku,

  • unieważnienie testamentu,

  • dział spadku,

  • rozliczenia między spadkobiercami,

  • roszczenie o zachowek,

  • proces sądowy.

Najczęściej zadawane pytania

01.

Cy uzyskanie przez rodzica zgody sądowej na zrzeczenie się spadku w imieniu małoletniego dziecka jest równoznaczne z dokonaniem tej czynności?

Nie - po uzyskaniu takiej zgody przez sąd należy jescze dokonać czynności, na którą wyrazi onł zgodę - czyli zrzec się spadku (np. przez notariuszem, pamiętając o tym, ażeby miec przy sobie postanowienie sądu).

02.

W jaki sposób można przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym?

Po śmierci spadkodawcy celem uregulowania kwestii prawnych związanych z dziedziczeniem należy złożyć w sądzie wniosek o nabycie spadku, lub udać się do notariusza celem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Należy pamiętać, że jeżeli decydujemy się na ten drugi sposób (decydowanie szybszy), podczas porządzania aktu obecni muszą być wszyscy spadkobiercy - nie ma możłiwości ustanowienia pełnomocnika.

03.

Na jaki moment ustalana jest wartość masy spadkowej? Czy po nabyciu spadku spadkobierca automatycznie wchodzi w posiadanie jego części spadku?

Wartość spadku ustala się według cen z chwili dokonywania podziału (a nie nabycia) spadku. Nabycie spadku to pierwszy etap dziedziczenia. Po nabyciu spadku koniecznie należy dokonać działu spadku (również u notariusza lub sądowo), w szczególności jeżeli w skład masy spadkowej wchodzą nieruchomości.

bottom of page